To oczywiście niewielki obszar wspólnych działań, ponieważ nasza umowa jest bardzo szeroka i zakłada jeszcze między innymi organizację wspólnych konferencji, spotkań naukowych czy tworzenie i opracowywanie prac naukowych. Wierzę, że wspólnie z Politechniką wniesiemy cenną wiedzę nie tylko do Cracovii, ale również do rozwoju piłki nożnej w całym kraju. Czarna strona Zielonej Transformacji” zwróciła uwagę na poważny problem, który towarzyszy energetycznej transformacji. W jej ramach dąży się do uniezależnienia gospodarki od konwencjonalnych źródeł energii, co ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej, a także stabilności i bezpieczeństwa w sektorze energetycznym.
Niezwykła praca dyplomowa studenta PK. Zaprojektował mamucią skocznię w sercu Pienin
„Cogiteon” zawarł również porozumienia z kilkoma wydziałami Politechniki Krakowskiej. MCN i jego partnerzy naukowi z PK zobowiązali się do współpracy w działaniach promocyjno-marketingowych w ramach wspólnych przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim w dyscyplinach, które są uprawiane na wskazanych wydziałach PK. Współpracę z pracownikami naukowymi Politechniki w kontekście popularyzowania wiedzy naukowej i wyników badań, wsparcia merytorycznego w postaci konsultacji i doradztwa, np. Przy przygotowywaniu nowych scenariuszy zajęć dla dzieci i młodzieży.
- Dwa najnowsze zestawienia najbardziej wpływowych ludzi nauki, opracowane na podstawie całości dorobku naukowego oraz na bazie cytowań w 2022 r., opublikowali właśnie analitycy z Uniwersytetu Stanforda i wydawnictwa Elsevier.
- Służy kształceniu kadr w zaawansowanych technologiach wodorowych.
- Działa w licznych lokalizacjach na całym świecie, w Polsce w Błoniu pod Warszawą, Rzeszowie oraz w Krakowie, gdzie rozwija Centrum Techniczne BorgWarner.
- Baterie, akumulatory oraz magazyny energii składają się w dużej mierze z anody wykonanej z grafitu.
- Będą wspólnie promować nowoczesne rozwiązania i wiedzę w zakresie drogownictwa, a także współdziałać w obszarze badań naukowych, dydaktyki i szkoleń branżowych.
Politechnika Krakowska nagrodziła Liderów pierwszego roku studiów
Tomaszem Makowskim opracowały książkę pt. Praktyczne przykłady”. Licząca 175 stron publikacja została wydana przez Wydawnictwo Naukowe Helion. Poradnik wyjaśnia, jak zrozumieć modelowanie 3D przy użyciu nowoczesnego oprogramowania. Możliwości nowego laboratorium dydaktycznego wykraczają poza obszar modelowania informacji o budynku. Zainteresowanie aparaturą sali VR wyraziły już władze Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK. WIiT planuje wykorzystać potencjał sprzętowy m.in. Do tworzenia przez studentów gier VR oraz aplikacji wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.
W ramach tematu pracy zostanie stworzony model predykcji, w celu ostrzegania i pomagania w podejmowaniu decyzji pszczelarzom. Ponadto wykrywanie i zwalczanie pasożyta Varroa z użyciem detekcji obrazu oraz systemu do generacji bezpiecznego dymu dla pszczół z odpowiedniej mieszanki ziół. Dla początkujących pszczelarzy zostanie opracowana aplikacja ułatwiająca pracę / wejście w pszczeli świat, tym samym zwiększając przeżywalność rodzin pszczelich. Pozyskane dane mogą również posłużyć do urozmaicenia zajęć studentom kierunków uczenia maszynowego i promowania Politechniki Krakowskiej.
Co dla miast oznacza metro i jakie nawyki transportowe mają krakowianie – eksperci PK na ważnej konferencji naukowej
Jestem pewien, że filozofia, która stoi za wykorzystaniem technologii BIM w budownictwie i generuje tak wielkie zmiany w nim, wkrótce zagości także w innych dziedzinach naszego życia. Będzie motorem zmian ekonomicznych i społecznych – podkreśla prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej. – Dlatego tak ważne jest, byśmy stwarzali platformę do edukacji, wymiany wiedzy i doświadczeń na temat cyfrowej rewolucji, w której uczestniczymy. Taką platformą jest konferencja infraBIM2023, miejsce spotkań ekspertów branży, ale też młodych jej adeptów, którzy już wkrótce kreować będą naszą rzeczywistość.
Reprezentant Politechniki Krakowskiej ze złotym medalem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach
Minimalizacja przerw w działaniu, redukcja kosztów oraz maksymalizacja komfortu i bezpieczeństwa pasażerów. To główne zalety zastosowania metodyki BIM (Building Information Modeling) do stworzenia modelu informacyjnego dla planowanego metra w Krakowie, gdy będzie ono już w fazie eksploatacji. “Metodyka Asset Breakdown Structure dla funkcjonalnej dekompozycji komponentów metra w Krakowie i dla opracowania wymagań informacyjnych aktywów AIR” została niedawno obroniona. I to z najwyższą oceną! Jej promotorem był dr inż. Jacek Magiera z WIL PK. – Podpisana umowa o współpracy jest wynikiem wielu starań podjętych przez Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Współpraca zostanie rozszerzona o Wydział Mechaniczny i Wydział Inżynierii Lądowej, jak również inne zakłady produkujące urządzenia i systemy sterowania ruchem kolejowym będące już partnerami Politechniki Krakowskiej – mówi dr hab. Maciej Sułowicz, prof. PK, Dziekan Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki plinko gra opinie Krakowskiej.
– Wskazujemy w nim cele strategiczne i operacyjne oraz działania, które mają prowadzić do ich realizacji. Plan zawiera też obszerną diagnozę obecnego stanu równości na PK – opis struktury społeczności akademickiej PK oraz wyniki badania ankietowego wśród jej członków. — Jako rektor mam poczucie odpowiedzialności za wspólnotę akademicką, troska o jej budowanie i rozwijanie jest nadrzędnym celem. Za fundamentalne uważam sprawy pozycji naukowej Politechniki Krakowskiej i kształcenia studentów. Nie będzie to możliwe bez wysiłku — działalności publikacyjnej naukowców PK, dużej aktywności w pozyskiwaniu projektów i zgłaszaniu patentów — mówi o priorytetach na nową kadencję prof. dr hab. Andrzej Szarata rozmowie z “Naszą Politechniką”.